Dubaj to coraz popularniejszy kierunek podróży, wybierany przez coraz większa liczbę osób. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest pogoda na wakacjach, są kraje gdzie pogoda waha się na tyle, że w niektórych miesiącach będąc tam nie jest się w stanie funkcjonować. Zawsze przed wyjazdem warto dokładnie zapoznać się z tym, jaki klimat oraz jaka przeciętnie pogoda panuje w danym państwie lub mieście do którego się wybieramy. Osobiście doświadczyłem pogody w Dubaju na własnej skórze i dzięki dobremu zapoznaniu się z informacjami na ten temat – nie tylko na różnych stronach, ale również z relacji ludzi którzy byli w Dubaju oraz sprawdzając temperatury historyczne, udało mi się wybrać idealny termin na wyjazd. Całą tą wiedzę oraz doświadczenie osobiste, zebrałem w jeden spójny artykuł, który teraz właśnie czytasz 🙂 A więc teraz dowiesz się, jaki najlepszy termin wybrać na wyjazd do Dubaju aby była najlepsza pogoda.
Klimat i pogoda panująca w Dubaju
Na początku, krótko i szybko na temat ogólnej pogody i klimatu panującego w Dubaju.
Dubaj znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego. Deszcz pojawia tutaj bardzo rzadko, a jeśli już, to zazwyczaj w styczniu oraz lutym, a same opady trwają krótko i są bardzo intensywne. W Dubaju jest bardzo ciepło, w takich miesiącach jak czerwiec, lipiec i sierpień, średnia temperatura może osiągać nawet około 42 stopnie Celsjusza! W najcieplejszych dniach zdarza się że termometry pokazują nawet ponad 45 stopni, co praktycznie uniemożliwia jakiekolwiek zwiedzanie, a taka temperatura jest uciążliwa nawet dla mieszkańców Dubaju. Natomiast najzimniej jest w zimie, są to głównie miesiące grudzień, styczeń oraz luty i średnia temperatura wtedy oscyluje w granicach 22 stopni Celsjusza, jednak w nocy termometry potrafią pokazać nawet „tylko” 13 stopni.
Dubaj pogoda w styczniu
Styczeń w Dubaju to jeden z zimniejszych miesięcy, choć porównując do Polski to zdecydowanie jest cieplej. Temperatura w dzień będzie pomiędzy 22 – 25 stopni, a w nocy 13 – 16 stopni Celsjusza. Słonko na niebie będzie widoczne niecałe 10 godzin, jest również szansa na opady – bardzo niska, ale większa niż w pozostałych miesiącach.
Dubaj pogoda w lutym
Luty w Dubaju jest bardzo podobny do stycznia, jeśli chodzi o temperatury są one nieznacznie wyższe, natomiast dzień jest około 1 godzinę dłuższy i nadal są niewielkie szanse na opady deszczu.
Dubaj pogoda w marcu
Marzec robi się już cieplejszy w porównaniu do poprzednich miesięcy, temperatura za dnia potrafi dobić już nawet do 30 stopni Celsjusza, słonko na niebie będzie przez 12 godzin, a szansa na opady deszczu jest praktycznie zerowa. W nocy może być nieco chłodno, ale cieplej niż w poprzednich miesiącach, natomiast termometr może pokazywać pomiędzy 16 a 19 stopni.
Dubaj pogoda w kwietniu
W kwietniu powoli nadciąga fala upałów, można powiedzieć, że to już końcówka sezonu turystycznego przed latem. Za dnia temperatury sięgają do 35 stopni, a w nocy nawet do 21. Dzień znów się wydłuża, tym razem aż do 13 godzin.
Dubaj pogoda w maju
Maj to już początek fali dużych upałów, temperatura jest już tak wysoka, że przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Za dnia termometry pokażą aż do 40 stopni Celsjusza, jest to ostatni termin na sensowną podróż do Dubaju – tylko dla osób lubiących gorąco. Woda jest bardzo ciepła ok. 28 stopni, a szansa na opady praktycznie nie istnieje… W nocy jest jeszcze znośnie, bo średnio 23 stopnie.
Dubaj pogoda w czerwcu
Czerwiec to już konkretne upały, temperatura w ciągu dnia często przebija 40 stopni, dochodzi nawet do 43. Noc nie przynosi dużego ukojenia, bo pomimo braku słonka (które jest na niebie przez aż 14 godzin), termometr pokaże 26 stopni. Temperatura wody też skacze do góry, bo wynosi 31 stopni i nie daje przyjemnego ochłodzenia gdy do niej wskoczymy.
Dubaj pogoda w lipcu
Lipiec powoduje, że jakiekolwiek zwiedzanie Dubaju za dnia jest bardzo utrudnione, a wręcz praktycznie niemożliwe… Temperatury za dnia potrafią śmiało sięgać 44 stopni, a w nocy 28, woda w morzu jest wręcz gorąca bo sięga 33 stopni, więc pływanie w środku dnia również nie będzie dobrym pomysłem.
Dubaj pogoda w sierpniu
Sierpień to najcieplejszy miesiąc w Dubaju, nawet osobom które uwielbiają gorąco będzie bardzo ciężko znieść takie upały. Temperatura za dnia sięga już ponad 45 stopni, w nocy potrafi dobijać do 30 stopni… Jest bardzo upalnie, powoli jednak zmniejsza się liczba godzin słonecznych – do 13.
Dubaj pogoda w wrześniu
We wrześniu robi się już przyjemniej, pogodę można porównać do końcówki Maja, temperatura za dnia spada do 40 stopni Celsjusza, w nocy również czuć ten spadek, bo termometr pokaże około 26 stopni. Plus września jest taki, że nagrzana woda w morzu potrafi jeszcze utrzymywać temperaturę nawet 33 stopni.
Dubaj pogoda w październiku
Październik już jest znośny, rozpoczyna się wtedy sezon turystyczny a upały odpuszczają. Za dnia temperatura powietrza to już „tylko” 36 stopni Celsjusza, a w nocy 22. Liczba godzin słonecznych również spada – teraz to już 11. Wszystko to sprawia że październik to świetny pomysł na odwiedzenie tego miasta, jeszcze przed ogromnym napływem turystów.
Dubaj pogoda w listopadzie
W listopadzie sezon turystyczny trwa w najlepsze, temperatura w dzień będzie oscylować w okolicach 30 stopni, a w nocy 18-19. Liczba godzin słonecznych pozostaje taka sama, a woda nadal będzie ciepła – jej temperatura będzie wynosiła około 28 stopni.
Dubaj pogoda w grudniu
Grudzień można już zaliczyć do tych chłodniejszych miesięcy w Dubaju, dosłownie tuż zaraz obok stycznia i lutego. Plus jest taki, że szansa na opady jest niższa niż w dwóch kolejnych miesiącach. Za dnia nadal będzie ciepło, bo termometry pokażą 25-26 stopni, w nocy natomiast zrobi się zdecydowanie chłodniej, bo około 15-16 stopni. Liczba godzin słonecznych to niecałe 11, ale temperatura wody również będzie cieplejsza niż w 2 kolejnych miesiącach, bo będzie wynosić 24 stopnie. Grudzień więc, wydaje się dużo lepszym „chłodniejszym” okresem na podróż do Dubaju, aniżeli dwa kolejne miesiące.
Kiedy najlepiej jechać do Dubaju? Jaki termin wybrać?
Na podstawie własnych doświadczeń oraz setki przeczytanych relacji i sprawdzonych danych historycznych odnośnie pogody, stwierdzam, że najlepszy termin na wyjazd do Dubaju to marzec, kwiecień, październik, listopad. Z czego optymalny rozwiązaniem będzie przełom marzec/kwiecień lub pierwsza połowa kwietnia, a także przełom październik/listopad lub pierwsza połowa listopada, dlaczego? Po pierwsze właśnie ze względu na pogodę, jak i turystów – w tych terminach jest jeszcze w miarę okej pod kątem ilości turystów. Oczywiście to zależy od naszych indywidualnych preferencji, jeśli ktoś lubi na prawdę ciepło, to i w maju będzie się dobrze czuł w Dubaju. Trzeba brać pod uwagę fakt, że terminy od czerwca do września należą do tych, gdzie nie da się praktycznie tam wytrzymać, temperatury bez problemu osiągają wartości pomiędzy 40 – 45 stopni, przez co nawet część atrakcji jest wtedy nieczynna (to też trzeba wziąć pod uwagę). Moim zdaniem, z kolei grudzień, styczeń oraz luty są trochę za zimne, oczywiście, jest nieporównywalnie cieplej niż w Polsce, ale w nocy potrafi być chłodno, zwłaszcza np. spacerując obok morza, wtedy może być już nam zimno. A dodatkowo są to miesiące uważane za „sezon turystyczny” przez co jest masa turystów. Kolejnym minusem jest możliwość wystąpienia opadów deszczu w tych miesiącach, nikła, ale większa niż np. w marcu czy kwietniu. Osobiście byliśmy w Dubaju na przełomie marca oraz kwietnia i było super, było na tyle gorąco, że człowiek mógł się trochę spocić spacerując, ale również śmiało popływać w morzu lub poopalać na plaży, a nocą przy wodzie potrafiło być nawet chłodno, tak że bez bluzy było już lekko za zimno. Dla osób którym również zależy mocno aby woda w morzu była ciepła, to polecałbym środek lub drugą połowę kwietnia, nadal termin ten będzie dobrym kompromisem, a przynajmniej temperatura wody podskoczy już do bardzo przyjemnych 25-27 stopni Celsjusza.
Jeśli szukasz obecnie noclegów, to polecamy wyszukiwarkę: Booking.com – Sprawdzone noclegi i duża baza ofert (co pozwala na znalezienie taniego noclegu na całym świecie). Sami z niej korzystamy.
Natomiast odnośnie ubezpieczenia podróżnego (które zawsze warto mieć i bez niego nigdzie nie powinniśmy się ruszać), to polecam: Rankomat.pl – Szeroko znany i sprawdzony serwis, pozwoli w krótką chwilę dobrać idealne ubezpieczenie na konkretną podróż, bez przepłacania.
Wraz z Gabi zapraszamy Was również do śledzenia naszego instagrama gdzie pojawiają się nie tylko porady, informacje, ciekawostki ale także relacje na bieżąco z naszych podróży: @etatpodroznika