Poradniki, Rankingi

TOP 10 przydatnych aplikacji w podróży

Cześć! Przedstawiam listę TOP 10 aplikacji przydatnych w każdej podróży. Mówimy tutaj o aplikacjach must have – czyli takich, które są wręcz konieczne do posiadania w obecnych czasach, w podróży. Oczywiście, obejdzie się bez niektórych aplikacji z tej listy, można nie korzystać w ogóle z aplikacji, ale po co? Skoro mamy czasy rozwiniętej technologii, takiej która znacznie ułatwia nam życie (w tym podróżowanie), to warto z tego korzystać.

Są to przeze mnie starannie wyselekcjonowanie aplikacje, takie które mi i żonie przydają się podczas naszych podróży, ale też brałem pod uwagę fakt, że komuś innemu może być bardziej potrzebna aplikacja innego typu, dlatego starałem się również to ująć w tym zestawieniu, dzięki czemu lista ta jest uniwersalną listą aplikacji przydatnych w podróży.

1. Mapy Google / MAPS.ME

Chyba nikomu nie trzeba przestawiać Google Maps, zresztą w dużej części, telefony posiadają już je z automatu. To jedna z najbardziej popularnych aplikacji do nawigacji, a tym samym bardzo dobrze dopracowana, nie trzeba tłumaczyć jak ogromną firmą jest Google, ich technologia jest na tak wysokim poziomie, że googlowskie mapy należą do jednych z najlepiej dopracowanych map na rynku aplikacji. Dzięki tej aplikacji można łatwo znaleźć drogę do celu, nie tylko samochodem, ale również pieszo lub komunikacją miejską (i wbrew pozorom świetnie to działa).  Wiele osób sugeruje inne mapy do podróży, ze względu na fakt, iż Google Maps działa w trybie online, ale to nie do końca prawda… Można pobrać do pamięci telefonu zaznaczony obszar map (gdy mamy dostęp internetu) dzięki czemu później możemy korzystać z map nawet będąc offline. Dodatkowo w Google Maps można również przeglądać recenzje i zdjęcia miejsc, co pozwala na jeszcze bardziej szczegółowe zaplanowanie wycieczki.

Świetną alternatywą dla Map Google jest MAPS.ME, czyli również popularna apka z mapami, która idealnie sprawdza się w podróży. Opiera się ona o GPS oraz jej mapy są dostępne offline, świetnie działa tam, gdzie problemy ma google maps, np. w Chinach. Najlepiej obie aplikacje mieć zainstalowane w telefonie, mapy zawsze się przydają i gwarantują nie tylko nawigacje samą w sobie, ale po prostu bezpieczeństwo, czy to przez fakt że wiemy jak wrócić do hotelu/miejsca noclegowego, czy po po prostu dlatego, że możemy wysłać lokalizacje bliskim osobom, w przypadku gdybyśmy potrzebowali pomocy.

2. Tłumacz Google

Kolejna aplikacja od Google, tym razem Google Translate, czyli tłumacz. Również jest to jedna z najbardziej popularnych apek jeśli chodzi o tłumaczenie językowe w podróży (i nie tylko), ponownie nie ma w tym nic dziwnego, sam tłumacz jest niezwykle dopracowany, choć i tak czasami popełnia błędy, ale na pewno ułatwi porozumiewanie się podczas podróży. Najlepiej pobrać sobie pakiet językowy na telefon (język kraju do którego się wybieramy), tak aby móc tłumaczyć teksty offline. Tłumacz Google umożliwia też tłumaczenie z głosu, aparatu (tekst na zdjęciach), dokumentów, czy całych stron internetowych. Niewątpliwie, tuż obok map, tłumacz jest jedną z najbardziej przydatnych aplikacji, nawet w przypadku gdy potraficie posługiwać się językiem angielskim perfekcyjnie, to nie zawsze wasz rozmówca będzie to potrafił. Czasami lepiej wytłumaczyć coś komuś poprzez tłumacz – w jego rodzimym języku, niż starać się przekazać to po angielsku. Dodatkowo warto zaznaczyć, że często np. w Azji, menu w barach ulicznych jest nieprzetłumaczone na język angielski (zwłaszcza w mniej turystycznych miejscach), wtedy przydaje się Google Tłumacz i jego funkcja tłumaczenia na bieżąco z aparatu, dzięki czemu nie musimy martwić się o przepisanie tego trudnego tekstu do telefonu, bo robi to za nas aparat i aplikacja tłumacza.

3. Revolut

Revolut to przede wszystkim sprawdzona i rzetelna Brytyjska spółka oferująca usługi bankowe w tym, konta walutowe, korzystne przewalutowania, karty pre-paid i wiele innych narzędzi finansowych dostępnych wprost z aplikacji telefonu oraz niesamowicie przydatnych w podróży. Nas interesuje stricte pod kątem podróży, a ma tutaj na prawdę wiele zastosowań. Revolut posiada w ofercie mnóstwo walut (ponad 30! W tym te egzotyczne) i oferuje bardzo korzystne przewalutowanie  i niską prowizję – dużo bardziej opłacalne niż standardowe banki. Do tego umożliwia płatność wirtualną kartą, a także jest ultra bezpieczny, pozwala wykonywać płatności specjalnymi jednorazowymi kartami albo w ciągu kilku minut z poziomu aplikacji zablokować kartę (tą fizyczną) lub nieautoryzowaną transakcje. Dodatkowym plusem jest, że gdy w podróży nasz bank zablokuje naszą zwykłą kartę bankomatową – a tak czasami się dzieje z powodów bezpieczeństwa, to możemy płacić Revolutem i gdy nawet Revolut zablokuje kartę również z powodu bezpieczeństwa (podejrzane transakcje za granicą), to przynajmniej możemy ją odblokować w kilka sekund poprzez aplikację. Ogólnie Revolut jest sprawdzoną aplikacją finansową, w 100% bezpieczną i polecaną przez setki tysięcy użytkowników (nie tylko podróżników).

4. Airbnb

Airbnb to nic innego jak aplikacja, dzięki której można znaleźć nocleg w podróży u innej osoby, zamiast w standardowym hotelu lub hostelu. Na obecnym etapie, jest to tak rozwinięte, że często są to specjalne mieszkania przeznaczone tylko pod wynajem airbnb, którymi opiekują się “opiekunowie”. Są one bardzo zadbane, a całość wynajmu jest bezpieczna i bezproblemowa, a zarazem nadal atrakcyjna finansowo w przeciwności do zwykłych hoteli. Jednak nawet wynajmując zwykły mały pokój u prywatnej osoby, nie musimy się o nic martwić, Airbnb ma specjalną politykę, która zabezpiecza nas w przypadku wystąpienia problemów z wcześniej zarezerwowanym noclegiem. Wszystko to sprawia, że taki nocleg jest bardzo tani (w porównaniu do hotelu), co pozwala znacznie obniżyć koszty wycieczki, a także trochę bardziej poznać kulturę danego kraju i zapoznać się z lokalnymi ludźmi. Łatwiej poznać kogoś w podróży wynajmując pokój u zwykłej lokalnej osoby która mieszka w tym kraju, niż w hotelu. Osobiście, w przypadku gdy organizujemy oszczędny wyjazd i raczej chcemy unikać hoteli, to zawsze szukamy noclegu w Airbnb i do tej pory wszystko było ok. 

5. TripAdvisor

TripAdvisor to aplikacja, która zawiera mnóstwo recenzji i opinii na temat atrakcji turystycznych, restauracji, hoteli i innych miejsc w danym regionie. Jest to jedna z najchętniej wybieranych aplikacji do recenzji konkretnych miejsc i atrakcji (tuż obok Google), dzięki czemu możemy bezproblemowo sprawdzać opinię na dany temat nawet w mniej turystycznych miejscach. Uzupełnienie opinii zaczerpniętych z Google Maps, tymi z TripAdvisor, sprawia że będziemy mieć najwyższy możliwy pogląd na to, jak wygląda i czego można oczekiwać po konkretnym miejscu, hotelu lub restauracji. W apce można też znaleźć sekcje ze zdjęciami, a także Q&A – można tutaj zadawać pytania na temat konkretnego miejsca – jeśli jest w miarę turystyczne, to można śmiało liczy że ktoś nam odpowie 🙂 

6. Booking.com / Agoda.com

Booking to kolejna aplikacja służąca do wyszukiwania i porównywania cen noclegu w podróży, w tym przypadku w hotelach, hostelach i pensjonatach. Jest jedną z najpopularniejszych, zapewnia ochronę i bezpieczeństwo w procesie rezerwacji, łatwy zwrot i wiele, na prawdę bardzo wiele informacji na temat konkretnych miejsc. Oferuje też możliwość wystawiania opinii po pobycie, dzięki czemu też możemy sprawdzać czy konkretny obiekt odpowiada naszym oczekiwaniom. Warto zaznaczyć, że bardzo często w booking.com są oferowane najniższe ceny w danych obiektach, a także różne promocje – można też dołączyć do ich programu Genius i zyskać stałe zniżki na obiekty które biorą udział w programie. Osobiście, jeśli chodzi o hotele, to praktycznie zawsze korzystamy z Bookingu i nigdy nas nie zawiódł 🙂

Aby przejść do Bookingu możesz zrobić to TUTAJ. Jeśli zarezerwujesz nocleg z naszego linku, wesprzesz naszą działalność podróżniczą 🙂

Oczywiście również do popularnych i sprawdzonych serwisów zdecydowanie możemy zaliczyć stronę Agoda.com, gdzie przede wszystkim zauważyłem, że można tutaj znaleźć tańsze noclegi w Azji niż na Booking.com, choć oczywiście nie jest to stała zależność a ceny te się wahają. Warto jednak sprawdzać oba serwisy i porównywać ceny noclegów w podróży.

7. Uber / Grab / Bolt

Uber to popularna aplikacja w podróży, używana bardzo często również w Polsce. Działa w większości regionów na świecie, aczkolwiek niektóre kraje mają swoje wewnętrzne odpowiedniki, tak jak np. Dubaj, ma aplikację Careem która jest tam dużo bardziej popularna i opłacalna niż Uber. Jednakże jako główne odniesienie, możemy przyjąć Ubera, ponieważ tak jak wspomniałem, to najpopularniejsza tego typu aplikacja. Sama apka umożliwia zamawianie transportu, wraz z zaznaczaniem trasy na mapce i wystawianiem ocen kierowcom. Często bardziej opłaca się podróżować uberem niż taxi, a na pewno wygodniej, przez to, że można zamawiać przejazdy przez apkę, wyznaczać trasę na mapce, opłacać je z podpiętej karty i wystawiać ocenę kierowcom. Alternatywą jest Grab oraz Bolt, nie działają w każdym kraju, ale za to w Azji działają zdecydowanie lepiej niż Uber, przejazdy wychodzą zdecydowanie taniej. Najlepiej zaopatrzyć się we wszystkie 3 aplikacje (no chyba że dany kraj/miasto jak Dubaj posiada wewnętrzną apkę), a następnie szukając transportu po prostu porównywać ceny na wszystkich tych aplikacjach, warto również spojrzeć na czas oczekiwania na kierowcę, bo czasami, zwłaszcza w Azji, może to być nawet kilkadziesiąt minut.

8. Skyscanner / Kiwi / Kayak / Loty Google

Skyscanner to aplikacja, która umożliwia porównanie cen biletów lotniczych z różnych linii lotniczych. Posiada wygodne formy wyszukiwarki połączeń lotniczych, w tym kalendarz cenowy, co pozwala na rzetelne porównywanie cen lotów. Bilety lotnicze często jest dobrze kupować bezpośrednio u przewoźnika (cenowo nie powinno być dużej różnicy, a jest bezpieczniej) ale warto porównywać ceny za pomocą właśnie takich apek bądź serwisów jak Skycanner. Można nie tylko wyszukiwać połączenia lotnicze, porównywać ceny pomiędzy różnymi liniami lotniczymi, ale także rozeznać się pomiędzy różnicami cen w zależności od konkretnego dnia, miesiąca (np. podczas sezonu, a poza sezonem). Pozostałe aplikacje/serwisy działające na tej samej lub zbliżonej zasadzie co Skycanner, to między innymi Kiwi, Kayak i Loty Google, warto szukać połączeń na wszystkich tych wyszukiwarkach i porównywać ceny biletów. Pamiętaj, zawsze warto szukać alternatywy a nie opierać się tylko na podstawie jednej aplikacji/serwisu.

9. XE Currency

XE Currency to aplikacja, która umożliwia sprawdzenie aktualnego kursu walut. Dzięki niej można łatwo i szybko przeliczyć ceny w lokalnej walucie na naszą walutę, co pozwala unikać naciągania nas na kurs przez lokalne “kantory”. Można też na bieżąco przed podróżą śledzić kurs waluty kraju do którego podróżujemy, dzięki czemu będziemy w stanie dużo lepiej przewidzieć ile pieniędzy potrzebujemy zabrać ze sobą. Przy rozglądaniu się za jedzeniem, pamiątkami lub towarami w sklepie, na bieżąco będziemy mogli przeliczać ile coś kosztuje w przeliczeniu na polskie złotówki, co znacznie ułatwia podróżowanie i zakupy.

10. WhatsApp

Jedna z najbardziej znanych na całym świecie aplikacji do komunikacji, nie tylko w podróży. Zapewnia dużo większe bezpieczeństwo i prywatność niż messenger. Często WhatsApp preferują przewodnicy oraz lokalne firmy (np. najem samochodów), co pozwala na dobrą komunikację i sprawną podróż. Za pomocą apki można też wysyłać głosówki, zdjęcia czy dzwonić do innych. Przydatną opcją jest również wysłanie swojej lokalizacji, super sprawdza się to w momencie gdy musicie spotkać się np. z przewodnikiem w mocno zatłoczonym miejscu. 

Ponownie, jak w przypadku poprzednich aplikacji, WhatsApp nie jest w pełni uniwersalny i są różne alternatywy. Dla przykładu, w Chinach, praktycznie każdy korzysta z odpowiednika o nazwie WeChat.

Dodatkowe przydatne aplikacje

Trainline – Popularna aplikacja z rozkładami jazdy pociągów oraz możliwością zakupów biletów.

Lime – Apka która pozwala wypożyczać hulajnogi oraz rowery elektryczne marki Lime.

Couchsurfing – Umożliwia wyszukiwanie darmowych noclegów u oferujących ich hostów z całego świata.

Apka linii podróżniczych, ubezpieczalni, biura podróży – Jeśli takowe są dostępne, warto je pobrać. Często zawierają przydatne informację oraz dokumenty takie jak np. informacje o ubezpieczeniu, dokumenty podróżne, bilety, informacje o opóźnieniach lotów i wiele innych.

Na telefonie zawsze warto również mieć zdjęcie swoich paszportów, rezerwacji, biletów i potwierdzeń. Wiem, że to też trochę niebezpieczna praktyka w przypadku zgubienia telefonu, jednak częściej zdarza się zgubić dokumenty, a zwłaszcza takie rzeczy jak rezerwacje lub potwierdzenia, a często zdjęcie na telefonie pomaga nam wyjść z opresji.


Natomiast odnośnie ubezpieczenia podróżnego (które zawsze warto mieć i bez niego nigdzie nie powinniśmy się ruszać), to polecam: Rankomat.pl – Szeroko znany i sprawdzony serwis, pozwoli w krótką chwilę dobrać idealne ubezpieczenie na konkretną podróż, bez przepłacania. 

Wraz z Gabi zapraszamy Was również do śledzenia naszego instagrama gdzie pojawiają się nie tylko porady, informacje, ciekawostki ale także relacje na bieżąco z naszych podróży: @etatpodroznika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *