Dubaj, Poradniki

Transport w Dubaju

W tym artykule postaram się wytłumaczyć, jak funkcjonuje transport (nie tylko publiczny) w Dubaju, jaką jego formę wybrać i jak z niego poprawnie korzystać aby wydać mniej a przemieszczać się szybciej oraz sprawniej po tym ogromnym mieście. Po wizycie w Dubaju stwierdzam, że umiejętność korzystania z transportu w tym mieście jest ogromnie ważna, głównie ze względu na to, ze odległości pomiędzy atrakcjami, punktami i lokalizacjami są bardzo duże.

Już na wstępie mogę Wam przekazać, że będąc 12 dni w Dubaju, zdecydowanie utwierdziłem się w tym, iż najlepszą opcją transportu jest metro i uzupełnienie tego taksówką oraz rowerami elektrycznymi (na które jest patent aby ich wynajem był darmowy – w dalszej części artykułu wytłumaczę jak). W skrócie – wystarczy wykupić odpowiednią dla nas kartę NOL i przemieszczać się metrem pomiędzy głównymi punktami wzdłuż Dubaju, natomiast w dalsze okolice można udać się taksówką, a w niedalekich odległościach wspomóc się darmową jazdą rowerem – tak sami z żoną korzystaliśmy z transportu i forma ta sprawdziła się świetnie oraz w ostatecznym rozrachunku wyszła bardzo oszczędnie (więcej w moim przewodniku – relacji, gdzie bardziej rozpisałem się o naszym pobycie w Dubaju).

Metro

Dubaj posiada nowoczesną i wygodną sieć metra, która jest jednym z najtańszych sposobów przemieszczania się po mieście. Metro kursuje prawie całą dobę (poniżej dokładne godziny działania metra) i zatrzymuje się niedalekiej odległości od większości popularnych atrakcji turystycznych i miejsc kluczowych, w tym m.in. na lotnisku, centrum handlowym Dubai Mall oraz w pobliżu Dubai Marina.

Jest możliwość zakupu przejazdów jednorazowych (karta NOL czerwona) jednak są one kompletnie nieopłacalne, dużo bardziej opłaca się kupić kartę która umożliwia wiele przejazdów, jest to tzw. Karta NOL srebrna lub złota.

Rodzaje kart NOL:

Czerwona karta – Jednorazowy “bilet papierowy” | Koszt przejechania jednej strefy to 4 aed | dwie strefy to 6 aed | więcej stref to 8,5 aed

Srebrna karta – Koszt zakupu to 25 aed (w tym 19 aed do wykorzystania na przejazdy) | Koszt przejechania jednej strefy to 3 aed | dwie strefy to 5 aed | więcej stref to 7,5 aed

Złota karta  – Koszt zakupu to 70 aed (w tym 20 aed do wykorzystania na przejazdy) | Koszt przejechania jednej strefy to 6 aed | dwie strefy to 10 aed | więcej stref to 15 aed

Rozkład:

Poniedziałek – Czwartek: 05:00 – 01:15 (następnego dnia)

Piątek – Sobota: 05:00 – 02:15 (następnego dnia)

Niedziela: 08:00 – 01:15 (następnego dnia)

Złota karta oferuje możliwość przebywania w wagonie tzw. gold class (VIP), który nie różni się znacznie od pozostałych, jednak umożliwia komfortową podróż nawet w przypadku dużych tłoków (w tym wagonie zazwyczaj jest mniej osób) oraz oferuje lepsze widoki (przedział znajduje się na przodzie pociągu).

Istnieje też możliwość wykupienia nielimitowanych przejazdów w ciągu 7 dni – kosztuje to 110 aed i w przypadku gdy będziemy przejeżdżać codziennie po kilka razy kilka stref, będzie to bardzo opłacalna opcja.

Nam w ciągu 12 dni najlepiej sprawdziła się zwykła karta NOL srebrna, dla dwojga osób (każda osoba musi mieć własną kartę) wyszło nam 260 aed (130 aed na osobę za 12 dni jazdy metrem), patrząc więc na nielimitowaną kartę która kosztuje 110 aed i można ją używać przez 7 dni, to jest ona nieopłacalna (chyba że tak jak wyżej wspomniałem, ktoś jeździłby codziennie metrem po kilka razy i przez kilka stref np. w przypadku gdy jego nocleg znajduje się gdzieś na obrzeżach Dubaju).

Autobus

Dubaj oferuje również dobrze rozwiniętą sieć autobusową, która jest jeszcze tańsza niż metro. Autobusy są wygodne i klimatyzowane, co jest szczególnie ważne w gorącym klimacie Dubaju. Bilet jednorazowy kosztuje zaledwie 2-3-4 dirhamy (zależy to od trasy), co czyni to rozwiązanie bardzo atrakcyjnym cenowo dla turystów. Wiadomo, nie jest to już tak super intuicyjne jak metro gdzie są zaledwie 2 linie, ale zawsze to tania alternatywa dla taksówki w przypadku gdy chcemy maksymalnie zaoszczędzić a dojechać nawet do odległych miejsc w Dubaju. Poruszanie autobusami śmiało można planować za pomocą Google maps, a żeby być jeszcze bardziej pewnym co do rozkładu autobusowego, to można go sprawdzać (i planować trasę) na oficjalnej aplikacji o nazwie S’hail.

Taksówka

Taksówki w Dubaju są dość tanie w porównaniu do Polski.  Jest ich mnóstwo i nawet w nocy oraz nad ranem można bez problemu je złapać, jeśli nie z ulicy to za pomocą aplikacji. W Dubaju funkcjonuje aplikacja Careem, jest ona bardzo podobna do aplikacji Uber, tylko za jej pomocą zamawiamy przejazdy oficjalnymi taksówkami. Przez aplikację zazwyczaj zapłacimy nieco więcej, ponieważ opłata początkowa jest delikatnie wyższa niż w przypadku złapania taksówki z ulicy, jednak ma dużo plusów, za przejazd można płacić z góry kartą poprzez aplikację, odgórnie znamy cenę przejazdu, na mapie możemy wybrać szczegółową lokalizację docelową (nie musimy opisywać i tłumaczyć jej kierowcy) oraz dodatkowo widzimy z kim będziemy jechać (są opcje wystawiania opinii). Osobiście w 95% zamawialiśmy taksówkę przez aplikację (nie z ulicy) i zawsze się to sprawdzało świetnie, taksówka podjeżdżała zazwyczaj do 5 minut (tylko raz czekaliśmy chyba coś ok. 12 min).

Wypożyczenie samochodu

Jeśli planujesz pobyt w Dubaju na dłużej niż 14 dni, warto rozważyć wynajem samochodu. Dubaj posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową i łatwo jest poruszać się po mieście samochodem. Można wynająć samochód w jednej z wielu wypożyczalni, a ceny są stosunkowo niskie, szczególnie poza sezonem turystycznym. Natomiast problemy mogą sprawiać dwie rzeczy, pierwsza to parking. Ogólnie parkingów jest dużo i są tanie, ale jednak to od parkingu trzeba uzależniać swoją podróż, trzeba poświęcić czas na jego wyszukanie, no i mimo iż nieduże, to jednak są to dodatkowe koszty w podróży (koszt parkingu). Finalnie kwota parkingu wraz z kwotą wypożyczenia auta oraz paliwem, dają już większe wydatki. Drugi problem to korki, w sezonie turystycznym w godzinach szczytu mogą być one na prawdę bardzo duże, a wciśnięcie się gdzieś, zmiana pasu przy rozjeździe (a jest ich mnóstwo, bo drogi są zazwyczaj wielopasmowe), jest po prostu ciężkie. Trzeba zaznaczyć też, że styl jazdy w Dubaju jest mocno dynamiczny i czasami chaotyczny.

Rower

W Dubaju istnieje rozbudowana sieć stacji rowerów elektrycznych obsługiwanych przez firmę Careem, a dokładnie jest to wersja Careem Bike (tak jakby dodatkowa aplikacja pod wypożyczenie rowerów). Stacje rowerowe znajdują się w bardzo dużej ilości lokalizacji w Dubaju, wystarczy wypożyczyć rower za pomocą wyżej wspomnianej aplikacji, a później zdać go na innej stacji. Jest patent na korzystanie z rowerów za darmo, wystarczy wykupić albo po prostu skorzystać z darmowego okresu próbnego (a potem go anulować za darmo) w aplikacji pakiet Careem plus, dzięki temu dostajemy opcję darmowej przejażdżki na 45 minut. Należy pamiętać aby wypożyczony rower zdać na kolejnej stacji w ciągu tych 45 minut (w innym przypadku zostanie naliczona opłata za wypożyczenie), co nie jest dużym ograniczeniem, ponieważ wystarczy zdać rower na stacji a po chwili można go odblokować ponownie (lub odblokować inny). Po ponownym odblokowaniu, można jeździć znowu 45 minut za darmo, więc w zasadzie darmowa jazda jest nieograniczona, wystarczy pamiętać o parkowaniu roweru na stacji co np.35-40 minut (aby uniknąć przekroczenia limitu 45 minut).

Podsumowanie

Dubaj oferuje wiele sposobów na łatwe i tanie poruszanie się po mieście, a wybór zależy od naszych preferencji i budżetu. Według mnie, wystarczające jest poruszanie się za pomocą metra + taksówek + rowerów i ewentualnie autobusów. Wynajęcie samochodu tylko po to, aby jeździć nim po jednym mieście (Dubaju) gdzie są duże korki i dobrze rozbudowaną infrastruktura transportu publicznego, jest mało opłacalne. Są miejsca gdzie zdecydowanie bez samochodu lub skutera nie ma możliwości efektywnego podróżowania i zwiedzania, ale są to zazwyczaj miejsca gdzie podróżuje się pomiędzy kilkoma wioskami, miastami lub rejonami które leżą od siebie w większej odległości, a nie ma innej efektywnej i taniej alternatywy.

 

Jeśli szukasz obecnie noclegów, to polecamy wyszukiwarkę: Booking.com – Sprawdzone noclegi i duża baza ofert (co pozwala na znalezienie taniego noclegu na całym świecie). Sami z niej korzystamy.

Natomiast odnośnie ubezpieczenia podróżnego (które zawsze warto mieć i bez niego nigdzie nie powinniśmy się ruszać), to polecam: Rankomat.pl – Szeroko znany i sprawdzony serwis, pozwoli w krótką chwilę dobrać idealne ubezpieczenie na konkretną podróż, bez przepłacania. 

 

 

Wraz z Gabi zapraszamy Was również do śledzenia naszego instagrama gdzie pojawiają się nie tylko porady, informacje, ciekawostki ale także relacje na bieżąco z naszych podróży: @etatpodroznika

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *