Darmowe przewodniki, Poradniki

Jak szukać tanich lotów? Tanie latanie na każdą kieszeń

Jak szukać tanich lotów

Cześć! Zapewne trafiłeś tutaj szukając sposobów, porad lub trików na temat tego jak tanio podróżować i rezerwować bilety lotnicze. Spokojnie, nie mam zamiaru się zbędnie rozpisywać, chcę dać Ci same twarde fakty i sposoby na oszczędzanie w podróży. Wiem, że szukając porad na ten temat w internecie często można trafić na strony które rozpisują się o wszystkim, tylko nie o oszczędzaniu, tylko po to aby zmarnować twój czas i naciągnąć Cię na jakieś reklamy, albo polecić zakup lotów przez porównywarkę – z czego oczywiście mają prowizję. Ja chcę się z Tobą podzielić wiedzą, która być może sprawi że będziesz częściej podróżowała lub podróżował, bo będziesz na te podróże wydawał zdecydowanie mniej niż dotychczas. 

A więc na co czekamy, przechodzimy do głównego tematu artykułu!

Wyszukiwanie tanich biletów lotniczych

Często największym kosztem są bilety lotnicze oraz noclegi, dzisiaj poruszymy sobie temat samych biletów. Jak szukać biletów lotniczych? Gdzie znajdę tanie bilety lotnicze? 

W zasadzie najważniejsze to… Dobrze szukać i w odpowiednim momencie. Nie ograniczamy się do sprawdzania tylko jednej wyszukiwarki lotów lub bezpośrednio na stronie jednego przewoźnika, najlepiej korzystać ze wszystkich tych najpopularniejszych, po prostu często są różnice cenowe pomiędzy nimi. Dodatkowo, oczywiście najlepiej zacząć szukanie biletów od sprawdzenia ich kosztów bezpośrednio na stronie przewoźnika, często to tutaj będą tańsze bilety – ze względu że pośrednicy naliczają sobie prowizje oraz trzeba zaznaczyć, że kupując bilet bezpośrednio mamy większe bezpieczeństwo (brak problemów gdy np. lot zostanie odwołany). Czasami, ale nie zawsze, zdarza się, że to właśnie u któregoś pośrednika (czyli wyszukiwarki lotów) będzie taniej niż nawet na oficjalnej stronie linii lotniczych. Oczywiście, trzeba pamiętać, że rezerwując bilet przez taką wyszukiwarkę, mogą obowiązywać nieco inne warunki niż bezpośrednio przez linię lotniczą, np. może być problem z reklamacją w przypadku odwołanego lotu. No ale czego nie robi się dla obniżenia ceny 🙂 Osobiście, preferuje rezerwacje przez pośrednika, w sytuacjach gdy ta cena faktycznie jest mocno niższa niż na oficjalnej stronie – wtedy jestem w stanie w pełni zaakceptować ryzyko jakie z tym się wiąże w przypadku jakichś problemów.

Należy też pamiętać, aby szukać w odpowiednim momencie, mam tu na myśli, wyszukiwanie lotów 2-4 miesiące przed wylotem, a nie 2-3 tygodnie wcześniej. 

Z jakich wyszukiwarek lotów korzystać?

  • Wyszukiwarka lotów Google
  • Skycanner
  • eSky
  • Fru
  • Kayak
  • Kiwi

Dodatkowo – kontrola cen! Czyli na przestrzeni wybranego przez nas okresu czasu, np. 4-3 miesięcy przed planowanym wylotem, śledzimy, nawet codziennie, ceny biletów. Ceny potrafią się zmieniać co godzinę, być może akurat trafimy na moment gdzie ta cena mocno spadnie.

Unikaj poniższych błędów! 

Ważne jest, aby nie szukać tylko za pomocą jednej wyszukiwarki, o czym już wspomniałem wyżej, ale równie ważne jest to, aby nie sprawdzać cen o tej samej godzinie codziennie! Sprawdzaj ceny lotów w różnych godzinach i porach danego dnia, najlepiej wchodząc na strony wyszukiwarek i przewoźnika używając opcji „Przeglądanie prywatne” w przeglądarce. a jeśli masz przeglądarkę „Opera” to możesz obok pasku adresu kliknąć „VPN” i go uruchomić, dzięki czemu zmieni się Twój adres IP, a to zapewni Ci jeszcze większą anonimowość. Strony przewoźników lotniczych oraz wyszukiwarek „śledzą” Twój ruch na ich stronach, doskonale wiedzą że jesteś zainteresowany jakimś konkretnym lotem, bo często sprawdzasz w jakich cenach są bilety na te daty i kierunki, dlatego warto stać się dla nich anonimowym i uniknąć sztucznego zawyżania cen biletów lotniczych.

Kolejnym aspektem jest odpowiednia rezerwacja, często wybierając lot bez bagażu rejsowego, potem podczas dalszych kroków rezerwacji biletu, możemy go dorzucić po niższej cenie niż na początku nam proponowano. Oczywiście, najlepiej wybrać opcję bez bagażu rejsowego, co pozwoli maksymalnie obniżyć cenę. Warto też uniknąć wybierania miejsc w samolocie – jest to płatna opcja, zawsze przy odprawie można poprosić o miejsca obok siebie (czasami się udaje!). Oczywiście jeśli chcemy jak najtaniej, to nie decydujemy się również na żadne z dodatkowych opcji, jak ubezpieczenie (te można kupić osobno), czy jakieś inne dodatkowe oferty jak np. prywatny transport z lotniska. 

Żonglowanie… lotniskami, czyli loty z przesiadkami. To jedna z ciekawszych metod (a na pewno taka która przysparza sporo adrenaliny, bo jeśli jeden lot się opóźni, to możemy nie zdążyć na kolejny), ale metoda ta pozwala znacznie obniżyć koszty biletu. Czyli przykładowo, bilet lotniczy Warszawa – Argentyna, jest bardzo drogi? A więc może bardziej opłaca się nam podjechać samochodem do Hamburga i lecieć z Hamburga? Różnica w cenie może być tak wysoka, że spokojnie pokryje nasze koszty dojazdu do lotniska w Hamburgu. Staramy się korzystać również z dodatkowych lotów i przesiadki, czyli z lotniska w Hamburgu, lecimy do przykładowo Lizbony w Portugalii, czekamy np. 1 dzień (przy okazji możemy zwiedzić trochę Lizbony) i dopiero finalnie do Argentyny.

Loty czarterowe są spoko. 

Wyobraź sobie, że biuro podróży wysyła swoich klientów do np. Kenii, jednak w samolocie pozostaje im kilka wolnych miejsc, bo na konkretne daty nie było kompletu turystów (a zazwyczaj tak jest, zwłaszcza poza sezonem). Co wtedy? Często w takiej sytuacji, możemy kupić taki bilet na samolot czarterowy konkretnego biura podróży i nim lecieć (chodzi tylko o lot)! Zazwyczaj biuro podróży oferuje dosyć atrakcyjne ceny na takie loty, ponieważ chcą obsadzić cały samolot, bo jak polecą z pustymi miejscami w samolocie, to i tak z tego nic nie mają = strata finansowa dla nich. Wystarczy w google wpisać „loty czarterowe + „nazwa biura podróży” i poprzeglądać oferty 🙂

Czy istnieje magiczna metoda pozwalająca rezerwować bilety prawie za darmo? No niestety, NIE. Należy pamiętać, że owszem, uda się zarezerwować bilet w atrakcyjnej cenie, ale w granicach rozsądku, normalnym jest że linia lotnicza również musi zarobić i nie może pozwolić sobie na rozdawanie biletów za darmo lub kilkadziesiąt złotych. Dużo stron, bądź porównywarek, reklamuje się takimi ultra tanimi lotami za 100, 150 zł… Oczywiście w tych ofertach jest mnóstwo haczyków, począwszy od tego że np. jest to last minute i wylot jest za kilka godzin, po fakt że jest to lot w jakieś miejsce gdzie obecnie jest pora poza sezonem np. można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert lotów do Dubaju ale w Lipcu, problem w tym, że wtedy w Dubaju panują średnie temperatury rzędu 42 stopni w dzień i jakiekolwiek wyjście z hotelu na miasto odpada. 

Część dodatkowa

Warto również sprawdzać strony które przygotowują gotowe oferty ultra tanich podróży, po prostu za nas wyszukują bardzo tanich biletów, połączeń i je publikują. Często są to społeczności podróżników, którzy dzielą się ze sobą swoimi znaleziskami tanich lotów, poniżej kilka przykładowych stron, jednak takie społeczności można również spotkać na forach podróżnych i grupkach na fb.

  • WakacyjniPiraci
  • Fly4free
  • Pepper (zakładka „Podróże”)

Trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach po obliczeniu wszystkich kosztów, po prostu taniej wyjdzie nam lecieć z biurem podróży – rzadko (bo biuro podróży dolicza sobie prowizję), ale jednak tak się zdarza. Jeśli biuro ma wynegocjowane dobre ceny z hotelem, wynajętego busa do transportu i obsadzony samolot czarterowy, to zapłacimy mniej (nawet z prowizją biura) niż gdybyśmy organizowali taką wycieczkę na własną rękę.


Jeśli masz pytania, zapraszam do sekcji komentarzy lub na naszego IG @etatpodroznika 🙂 Na naszym IG możecie też śledzić nasze podróże, relacje i porady 🙂  Z chęcią odpowiemy! Udanych poszukiwań tanich lotów!

Jeśli szukasz noclegów, to oczywiście polecamy sprawdzoną wyszukiwarkę: Booking.com – Sprawdzone noclegi i duża baza ofert (co pozwala na znalezienie taniego noclegu na całym świecie). Sami z niej korzystamy gdy latamy bez biura podróży.

Natomiast odnośnie ubezpieczenia podróżnego (które zawsze warto mieć i bez niego nigdzie nie powinniśmy się ruszać), to polecam: Rankomat.pl – Szeroko znany i sprawdzony serwis, pozwoli w krótką chwilę dobrać idealne ubezpieczenie na konkretną podróż, bez przepłacania. 

1 thoughts on “Jak szukać tanich lotów? Tanie latanie na każdą kieszeń

  1. Grzech pisze:

    W dobrych cenach można lot enterem trafić . miałem już okazje lecieć z nimid do hiszpanii i grecji i nie wydałem jakoś dużo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *